Michalici

Zakończyły się Ogólnopolskie Michalickie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne

03-02-2020

facebook twitter
„Msza i koncert na zakończenie Warsztatów był wspaniały, z kolęd szczególnie podobało mi się wykonanie: „Przybieżeli do Betlejem” oraz pastorałka „Północ już była”.

Marki, Słupno, Radzymin, Pawlikowice, Pewel Ślemieńska, Warszawa i okolice. To tylko niektóre miejsca, z których do księży michalitów w Markach przyjechali uczestnicy na XVI edycję Ogólnopolskich Michalickich Warsztatów Liturgiczno-Muzycznych. W piątek po południu 154 osoby rozpoczęły czas spotkania z liturgią i muzyką kościelną. Docelowo w warsztatach uczestniczyło ponad 200 osób.

Piątek, 31 stycznia

Piątek to wspólna modlitwa, rozśpiewka i próby w czterech chóralnych głosach. Nad całością czuwają muzycy i kompozytorzy: Piotr Pałka, Hubert Kowalski, Adam Motyczyński, Paweł Bębenek i Sylwia Krzywda.

„Warsztaty to wspaniały czas. To nie tylko śpiewanie, to spotkanie z żywym Bogiem. Za każdym razem, kiedy uczestniczę w warsztatach, odkrywam coś nowego, duchowego i pięknego” – Karolina

Dzień zakończył się wspólną Eucharystią o godz. 20.30, którą koncelebrowali kapłani michalici: ks. Krzysztof Szary, ks. Rafał Szwajca, ks. Sylwester Szwajca i ks. Maksymilian Michcik. Ten ostatni przyjechał z Pawlikowic z dziesięcioosobową grupą młodzieży.
W homilii ks. Piotr Prusakiewicz, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Któż jak Bóg” mówił: „Rozpoczynacie ważne wydarzenie w historii tej parafii, historii Zgromadzenia i w waszej osobistej historii. To nie kolejne wydanie Szansy na sukces, programu Jaka to melodia czy Od przedszkola do Opola. To szesnaste warsztaty liturgiczno-muzyczne. Jesteście tutaj, aby się spotkać, popatrzyć sobie w oczy i aby razem zaśpiewać na chwałę Pana Boga”.

Homilia ks. Piotra Prusakiewicza i fot.

Sobota, 01 Lutego

Sobota, drugi dzień to harmonia w modlitwie, śpiewie i muzyce. W programie znalazła się poranna „Jutrznia”, zajęcia wzmacniające oddech w czasie śpiewania, praca nad emisja głosu i dobrą dykcją. Finałem dnia była modlitwa przy betlejemskim żłóbku.

„Warsztaty to nie tylko śpiewanie, ale spotkanie żywego Boga, którego spotykam w każdej Liturgii. Przychodzi w Słowie, muzyce, a nade wszystko w Komunii świętej. Za każdym razem odkrywam to na warsztatowych spotkaniach” –  Julia.

Dzień rozpoczęła „Jutrznia”, do której warsztatowiczów przygotował Hubert Kowalski. Dopołudniowa sesja to tradycyjna rozśpiewka i czytanie nutek w głosach chóralnych. Instrumentaliści pracowali pod kierunkiem Sylwii Krzywdy. Tuż przed obiadem Msza św., której przewodniczył ks. Kazimierz Joniec – proboszcz michalickiej parafii w Warszawie na Bemowie, a Słowo Boże wygłosił ks. Maksymilian Michcik z Pawlikowic. Po obiedzie na warsztaty dołączyła pełna orkiestra. Wśród instrumentów pojawiły się takie, jak: skrzypce, altówki, wiolonczele, kontrabas, klarnet, obój, flety, waltornia, trąbka, saksofon, puzon i instrumenty perkusyjne. Pięknie zabrzmiały cztery głosy chóralne w połączeniu z wyżej wymienionymi instrumentami. Zajęcia trwały do godz. 19.45.

Ostatnim punktem dnia była modlitwa przy żłóbku betlejemskim. Nabożeństwo poprowadził organizator warsztatów ks. Rafał Szwajca CSMA, a swoim doświadczeniem żywego Boga dzielił się Hubert Kowalski. W czasie wieczornej modlitwy wierni prosili o uzdrowienie duszy i ciała oraz błogosławieństwo na sposób lourdzki.

Homilia ks. Maksymiliana Michcika i fot.

Niedziela, 02 Lutego

„Najpiękniejsze jest to, że prowadzący warsztaty pociągnęli nas nie tylko do muzykowania, ale do Boga. To swoistego rodzaju muzyczne rekolekcje” – mówił jeden z uczestników spotkania. To prawda, bo trzydniowe warsztaty pomagają odkryć Boga i jego miłość. I rzeczywiście, doświadczyli tego nie tylko uczestnicy warsztatów, ale także Ci, którzy byli na Mszy świętej o godz. 11.30 w michalickiej parafii. Mury kościoła zadrżały, kiedy wierni z uczestnikami śpiewali: „Narodził się Jezus Chrystus Bóg i Pan”.

Zwieńczeniem trzech dni „muzycznych rekolekcji” była niedzielna Eucharystia o godz. 11.30, którą w intencji uczestników sprawował ks. Rafał Kamiński – Wikariusz Generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. On również wygłosił homilię do wiernych, tak licznie zgromadzonych na Eucharystii. A po Mszy św. wspólne kolędowanie, które potrwało do godz. 13.30.

„Msza i koncert na zakończenie Warsztatów był wspaniały, z kolęd szczególnie podobało mi się wykonanie: „Przybieżeli do Betlejem” oraz pastorałka „Północ już była”. To było coś innego, fajnego, chwała uczestnikom i organizatorom”  – Magdalena

Kolejna edycja warsztatów odbędzie się w Stalowej Woli, w dniach 20-22 listopada 2020 roku.

Ks. Rafał Szwajca CSMA

Fot. Ks. Marcin Gierada CSMA

Galeria zdjęć