Michalici

W oczekiwaniu na Beatyfikację. 25-lecie powstania parafii w Strudze

10-08-2020

facebook twitter
Rok 1977 obfitował w rocznice. Był to szczególny rok dla michalickiej placówki w Strudze...

W roku 1977 michalicka placówka w Markach – Strudze obchodziła 50-lecie założenia Zakładu Wychowawczego dla biednej i opuszczonej młodzieży, a zarazem 40-lecie utworzenia domu zakonnego. Prowadzona przez Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła parafia strużańska, erygowana przez Prymasa Polski Stefana kardynała Wyszyńskiego 6 lutego 1952 roku, przeżywała 25-lecie swojego istnienia.

Na uroczystość przybyło licznie duchowieństwo diecezjalne z dziekanem radzymińskim na czele oraz księża michalici z placówek w Toruniu, Bydgoszczy, Miejscu Piastowym i wielu innych. Z Krakowa przyjechał ks. dyrektor Stanisław Klocek wraz z klerykami. Kościół i plac kościelny był udekorowany. Od krzyża na wieży, do frontonu kościoła, spływały dwie flagi biało-kremowe, całe ogrodzenie przybrane było chorągiewkami. Na bramie był napis: „Witamy Arcypasterza”, a na kościele – „25 lat istnienia parafii”. Dnia 16 maja 1977 roku punktualnie o godz. 17-stej przyjechał Pasterz archidiecezji warszawskiej, J. Em. ks. Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski, w asyście swego sekretarza ks. Władysława Padacza. Generał Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, ks. Aleksander Ogrodnik, w kapie podprowadził Arcypasterza do drzwi kościoła, gdzie miało miejsce powitanie. Witając Go, ks. Ogrodnik powiedział: „Jako synowie duchowi Sługi Bożego księdza Bronisława Markiewicza, pragniemy dochować wierności podstawowym zasadom Założyciela – „Któż jak Bóg” oraz „Powściągliwość i Praca”! Wiążą się one ściśle z duszpasterskim programem wypracowanym przez Waszą Eminencję i wyrażonym w „Jasnogórskich ślubach narodu polskiego”. Przemawiając na powitanie Przełożony Generalny Zgromadzenia nawiązał do innych słów ks. Prymasa stwierdzając: pragniemy szczególnie „wychować młode pokolenie w wierności Chrystusowi”, podjąć „bezkrwawy bój” na co dzień z wadami narodowymi, ucząc „pracowitości i oszczędności, wyrzeczenia się siebie i wzajemnego poszanowania, miłości, sprawiedliwości społecznej”, licząc zawsze na wstawiennictwo Jasnogórskiej Pani i Świętych naszych Patronów.

W kościele śpiewał chór pod dyrygenturą ks. Stanisława Nowaka CSMA. Mszę św. z ks. Prymasem celebrowali: ks. Generał Alekasander Ogrodnik wraz z księżmi, byłymi proboszczami w Strudze: ks. Ludwikiem Kurą, ks. Ludwikiem Pagaczem i ks. Józefem Gadzałą. Podczas Mszy świętej Kardynał Wyszyński poświęcił odnowiony kościół wraz z odbudowaną po zniszczeniach wojennych wieżą. Po zakończonej Eucharystii podpisał akt erekcyjny do kościoła Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Sierakowie. Po chwilowym odpoczynku księża wyruszyli samochodami do Sierakowa, a w kwadrans po nich przyjechał tam również ks. Prymas.

W Sierakowie postawiono i uroczyście przystrojono dwie bramy i kościół. Uroczystość odbywała się na schodach przed kościołem. Dokument erekcyjny, podpisany przez ks. Kardynała i obecnych podczas uroczystości w Strudze kapłanów, złożono w szklanej szkatułce i zamurowano. Na wierzchu wmurowano tablice z datą 24 V 1976 r., kiedy to zaczęto budować kościół. Po poświęceniu kamienia ks. Prymas nadał kościołowi tytuł Matki Bożej Wspomożycielki Kościoła i przemówił jeszcze z dwadzieścia minut. Na zakończenie, młodzież podziękowała za poświęcenie i goście wrócili do Strugi. Całość uroczystości – jak podaje autor parafialnej Kroniki – wypadła bardzo pięknie i choć początkowo zdawało się, że będzie padał deszcz, to pogoda dopisała.

 ks. Krzysztof Pelc CSMA