Uroczystość Wszystkich Świętych
01-11-2024
1 listopada Kościół Katolicki obchodzi Uroczystość Wszystkich Świętych.W uroczystość Wszystkich Świętych Kościół wspomina wszystkich wiernych, którzy po śmierci osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Tego dnia wspominamy tych, którzy nie zostali oficjalnie kanonizowani ani beatyfikowani. Kościół Katolicki przypomina tego dnia, że powołaniem każdej osoby ochrzczonej jest świętość.
Już w IV w. chrześcijanie oddawali cześć wszystkim męczennikom jednego dnia, była to pierwsza niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego. W VIII w. w Uroczystość Wszystkich Świętych zaczęto wspominać wszystkich, którzy nie byli męczennikami, ale umarli w opinii świętości. Data obchodów tej Uroczystości, czyli 1 listopada pojawiła się w 741 roku, kiedy papież Grzegorz IV ufundował w Rzymie oratorium poświęcone różnym świętym, nie tylko męczennikom. W 953 roku papież Jan XI rozszerzył to święto dla całego Kościoła Katolickiego.
W uroczystość Wszystkich Świętych wierni odwiedzają cmentarze, gdzie pochowani są ich krewni i znajomi. Znicze, które są stawiane na mogiłach symbolizują nadzieję i pamięć o osobach, które odeszły. Tego dnia chrześcijanie mają obowiązek uczestnictwa we Mszy Świętej.
W tych dniach możemy uzyskać odpust zupełny za zmarłych.
W dniach 1-2 listopada warunkiem uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych jest:
- Modlitwa „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”
- Przyjęcie w tych dniach Komunii Świętej będąc w stanie łaski uświęcającej.
- Pomodlić się w intencjach Papieża.
- Wyrazić brak przywiązania do grzechu.
W Oktawie uroczystości Wszystkich Świętych (tj. od 1 do 8 listopada) możemy również uzyskać odpust zupełny dla zmarłych poprzez:
- Modlitwę na cmentarzu za zmarłych,
- Przyjęcie Komunii Świętej, będąc w stanie łaski uświęcającej.
- Modlitwę w intencjach Ojca Świętego.
- Wyrażenie braku przywiązania do grzechów.