Michalici

Trzy Święte Dni

30-04-2022

facebook twitter
Dokumentacja fotograficzna Triduum Paschalnego w naszej parafii

Triduum Paschalne (z łac. triduum – Trzy Dni) to dla chrześcijan najważniejsze wydarzenie w ciągu roku liturgicznego. Jego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, która rozpoczyna się wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończy się obrzędami Wigilii Paschalnej. W naszej parafii tegoroczne Triduum było celebrowane wyjątkowo uroczyście, zresztą sami zobaczcie.

Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił O. Generał ks. Dariusz Wilk CSMA.

Wielki Piątek jest od wieków dniem żałoby i postu. Wieczorem zgromadziliśmy się w naszym kościele na liturgii wielkopiątkowej: przed Liturgią Słowa kapłan kładzie się krzyżem. Po odczytaniu Męki Pańskiej następuje uroczysta adoracja krzyża, a następnie komunia święta oraz procesjonalnie przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Obrzędom wielkopiątkowym w naszej parafii przewodniczył ks. Grzegorz Paszkowski CSMA.

Sobotnie obrzędy Wigilii Paschalnej – to najbardziej uroczysty wieczór w roku liturgicznym. Wigilia Paschalna nie jest częścią Wielkiej Soboty, jej pełna wielkiej radości liturgia należy już do obchodów Dnia Zmartwychwstania.

„Dla chrześcijan sensem całej ludzkiej historii jest prawda o zmartwychwstaniu. Nasze życie jest oczekiwaniem wiosny, uwiarygodnionym pierwszym promieniem światła. Chrystus zmartwychwstał. Chrystus jest naszą przyszłością i nadzieją” (abp Władysław Ziółek).

Oto nasza dokumentacja fotograficzna - serdeczne dziękujemy wszystkim, którzy podzielili się z nami swymi zdjęciami.