Triduum Paschalne
27-04-2025
Oto człowiek został odebrany śmierci – oddany życiu. Oto człowiek został odebrany grzechowi – oddany Miłości. (św. Jan Paweł II)
W ciągu roku liturgicznego jednym z ważniejszych okresów jest Triduum Paschalne. Podczas tych dni wspominamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa. Nasza parafia poprzez liturgię tego szczególnego czasu również włączyła się we wspomnienie Zbawienia, jakiego dokonał Jezus Chrystus na krzyżu.
W Wielki Czwartek w czasie Mszy Świętej celebrowanej przez ks. Marka Posełkiewicza – proboszcza naszej parafii - wspominaliśmy Ostatnią Wieczerzę. Podczas ostatniego spotkania z Apostołami przed swoją śmiercią Jezus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystii i Kapłaństwa. Sprawowana tego dnia Eucharystia była pełna symboli odnoszących się do wydarzeń sprzed blisko 2 tysięcy lat. Obmycie stóp dwunastu mężczyznom z naszej parafii odnosiło się do obmycia nóg przez Jezusa Apostołom. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy przypomniało nam o pojmaniu i uwięzieniu Pana Jezusa. Tego dnia kazanie wygłosił ks. dr hab. Rafał Kamiński.
Wielki Piątek jest szczególnym dniem w kalendarzu liturgicznym. Tego dnia nie odprawia się Mszy Świętej. O godz. 15:00, czyli w chwili śmierci Pana Jezusa, rozpoczęła się Droga Krzyżowa wokół Kościoła, której przewodził ks. Proboszcz. W tym dniu sprawowana była w kościele uroczysta liturgia pod przewodnictwem ks. Dariusza Wilka – Generała Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, podczas której mogliśmy się wsłuchać w Mękę Pana Jezusa z Ewangelii św. Jana. Kolejną częścią liturgii była uroczysta modlitwa wiernych oraz odsłonięcie i oddanie czci Krzyżowi. Tego dnia Najświętszy Sakrament został przeniesiony do przygotowanego Grobu Pana Jezusa.
Wielka Sobota to dzień oczekiwania na Zmartwychwstanie Zbawiciela. Tego dnia przed kościołem odbywało się poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny. Uroczystą Mszę Świętą Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczęliśmy o godz. 20.00. Mszy Świętej przewodniczył ks. dr Marcin Kałwik – Radca Generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. Liturgię rozpoczęliśmy na placu przy kościele, gdzie nastąpiło poświęcenie Paschału – świecy symbolizującej Zmartwychwstałego Chrystusa. Podczas liturgii Paschał został wniesiony do kościoła, co symbolizowało zwycięstwo Chrystusa nad mrokiem śmierci. W trakcie Eucharystii wybrzmiało uroczyste Alleluja i poświęcona została woda chrzcielna a każdy z wiernych odnowił wyznanie wiary.
W Wielką Niedzielę o godz. 6.00 miała miejsce uroczysta Rezurekcja pod przewodnictwem ks. Proboszcza, która rozpoczęła się od procesji wokół kościoła. Wspólnie dziękowaliśmy Panu Jezusowi za dar Zbawienia.