Michalici

Święto bł. Bronisława Markiewicza – Rok Jubileuszowy

02-02-2021

facebook twitter
Mimo pandemii trwa świętowanie Roku Jubileuszu 100-lecia kanonicznego zatwierdzenia Zgromadzenia przez Kościół.

30 stycznia w dniu liturgicznego wspomnienia bł. Bronisława Markiewicza odbyły się uroczystości jubileuszowe w Toruniu i Krakowie, następnego zaś dnia, w niedzielę 31 stycznia świętowano w Górkach i w Miejscu Piastowym.

Mszy św. Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu Homilia w sobotę 30 stycznia przewodniczył Wikariusz Generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła ks. dr Rafał Kamiński CSMA, zaś homilię wygłosił ks. dr Ryszard Andrzejewski CSMA.  

Homilia Ks. Ryszarda Andrzejewskiego z Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Św. Jana Pawła II w Toruniu 

Również we wspomnienie Założyciela zgromadzeń michalickich, bł. Bronisława Markiewicza, toruńska parafia michalicka świętowała odpust, stulecie Zgromadzenia oraz 50 lat istnienia ośrodka duszpasterskiego w Toruniu. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Wiesław Śmigiel. Nawiązując do chrztu małej parafianki oraz poświęcenia nowej chrzcielnicy, zachęcił wiernych do posługiwania darami i charyzmatami dla budowania wspólnoty Kościoła. „We wspólnocie chrześcijan każdy człowiek ma swoją niepowtarzalną funkcję i kiedy ją spełnia, daje świadectwo miłości. Jeśli ktoś niedomaga, inni powinni mu pomóc , a nawet przejąć jego zadania. Jeśli ktoś nie czuje odpowiedzialności za Kościół, odwraca się przeciwko niemu, to my wszyscy winniśmy wykazywać jeszcze większą odpowiedzialność” - zachęcał pasterz. Scharakteryzował również sylwetkę założyciela zgromadzenia michalitów, który „w trudnych czasach niewoli, zaborów, prześladowań, problemów moralnych potrafił odważnie wychowywać młode pokolenia i starsze, nastawione na doczesne uciechy, mobilizować do powściągliwości i pracy. Nieustannie swym życiem powtarzał „Któż jak Bóg!” . Nie wszyscy to przyjmowali, ale jego systematyczne, cierpliwie wypowiadane słowa przemieniały i nawracały”.

Wikariusz Generalny Zgromadzenia, ks. Rafał Kamiński CSMA, przypomniał wydarzenie z życia bł. ks. Markiewicza, gdy w 1872 r. w Przemyślu wybuchła epidemia cholery. Błogosławiony zaangażował się w pomoc chorym i ubogim, a „w porozumieniu z biskupem zorganizował komitet ratunkowy, który dożywiał ludzi. Gotował dla nich zupy na przemyskich błoniach a sam czuwał nad kuchnią, by tej zupy nikomu nie brakło”.  Zachęcił, by także dziś korzystać z jego wstawiennictwa, szczególnie w trudnym czasie pandemii.

Podczas Eucharystii obecni byli pasterze z sąsiednich parafii, siostry zakonne, a także przedstawiciele władz miasta z prezydentem, Michałem Zaleskim na czele. W bocznej nawie kościoła można oglądać wystawę, opowiadającą dzieje zgromadzenia michalitów i ich posługi na toruńskich Rybakach (Michalickie jubileusze).

Prezydent Torunia Michał Zaleski powiedział: - Przekazuję serdeczne i odpustowe pozdrowienia całej wspólnocie parafii michalickiej. Toruńskim ojcom michalitom gratuluję 100-lecia zatwierdzenia macierzystego zgromadzenia i jednocześnie 50-lecia ustanowienia michalickiego ośrodka na Rybakach. To  dziedzictwo otaczamy w Toruniu szczególnym szacunkiem, i to z wielu powodów. Zawdzięczamy mu integrację rodzin z Bydgoskiego Przedmieścia i Rybaków, związaną z tym posługę duszpasterską oraz otaczanie dzieci i nastolatków troskliwą opieką wychowawczą – mówił prezydent.

Podczas odpustu poświęcono nową chrzcielnicę i od razu ochrzcił w niej nową parafiankę. Dziewczynka otrzymała imiona Klara Agnieszka (za: https://www.torun.pl/pl/jubileusz-michalitow).

W jubileuszowym roku zatwierdzenia Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła Mszy św. w kaplicy seminaryjnej księży michalitów w Krakowie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Ziemia krakowska zawsze była dla dzieła ks. Markiewicza niezwykle ważna. To bowiem w tej diecezji Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła otrzymało 100 lat temu zatwierdzenie kanoniczne swojego istnienia od ks. kardynała Adama Sapiehy.

Założyciel zgromadzenia ks. Bronisław Markiewicz żył salezjańskim charyzmatem, podejmując służbę dla dobra ubogiej i opuszczonej młodzieży. - Wielkość bł. ks. Bronisława polega na tym, że swoimi intuicjami, ewangeliczną wrażliwością, organizacyjnymi zdolnościami i konkretnym zaangażowaniem potrafił zainspirować innych i zgromadzić wokół ideału miłości i służby bliźniemu - mówił kard. Dziwisz.

Chrześcijańskie DNA. W 100. rocznicę zatwierdzenia zgromadzenia michalitów

W pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu bł. ks. Bronisława Markiewicza, 31 stycznia 2021 r., w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym celebrowana była uroczysta Msza święta odpustowa z modlitwą o rychłą kanonizację Założyciela zgromadzeń michalickich. Mszy św. odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Dariusz Wilk CSMA, przełożony generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. Po zakończonej Eucharystii jej uczestnicy wysłuchali programu modlitewno-artystycznego o bł. Bronisławie w wykonaniu Dariusza Kowalskiego i zespołu Angel z miejscowego Sanktuarium.

Biskup Kazimierz Gurda przewodniczył Mszy św. i wygłosił Słowo Boże w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach. Zgromadzenie było reprezentowane przez Asystenta Generalnego Zgromadzenia ks. Rafała Kamińskiego oraz miejscowych duszpasterzy. 

Prosimy kliknąć w ikonkę: Udostępnij