Michalici

Św. Andrzej Bobola powraca

06-03-2021

facebook twitter
W kościele parafialnym pojawił się obraz św. Andrzeja Boboli, namalowany przez artystę malarza Wieńczysława Pyrzanowskiego.

Niedziela 7 marca zostanie zapamiętana przez wiernych parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Markach przynajmniej z dwóch powodów: w tej michalickiej parafii księża Piotr i Rafał rozpoczynają tego dnia Misje Święte. Drugi powód to pojawienie się w kościele parafialnym obrazu św. Andrzeja Boboli, który za kilka tygodni zostanie umieszczony na stałe w głównym ołtarzu kościoła.

Obraz przedstawiającego Świętego Duszochwata wędrującego ścieżkami urokliwego Polesia został namalowanego przez artystę malarza Wieńczysława Pyrzanowskiego, absolwenta Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (zob. https://www.wpyrzanowski.com/).

Kościół pod wezwaniem bł. Andrzeja Boboli (ur. 30 listopada 1591 w Strachocinie, zm. 16 maja 1657 w Janowie Poleskim) był jedną z pierwszych w niepodległej Polsce świątyni ku czci wielkiego męczennika za wiarę katolicką. Budowa kościoła trwała w latach 1928-1930. Uroczystego poświęcenia nowo wybudowanego kościoła, które odbyło się 8 listopada 1931 r. dokonał Prymas Polski ks. kardynał Aleksander Kakowski.

W wykonanym z drzewa dębowego renesansowo-barokowym ołtarzu głównym, nad tabernakulum umieszczony był obraz Patrona kościoła, bł. wówczas Andrzeja Boboli (kanonizacja Świętego odbyła się 17 kwietnia 1938 roku w Rzymie). Ołtarz wraz z obrazem św. Andrzeja zniknęły z kościoła w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku wskutek prac związanych z zaadoptowaniem wnętrza świątyni do wymogów Soboru Wat. II.

Modlitwa o wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli

Święty Andrzeju Bobolo, który tak umiłowałeś naszego Pana, Jezusa Chrystusa, że cały się poświęciłeś na Jego służbę, wieńcząc apostolskie życie męczeńską śmiercią! Prosimy Cię, wspieraj nas swoim wstawiennictwem przez całe życie, byśmy jak Ty wzrastali i wytrwali wiernie w zjednoczeniu z Sercem Jezusa i pod opieką Jego Matki Niepokalanej. Amen.

Na zdjęciach poniżej:

1. ks. Antoni Poławski - budowniczy kościoła i Fundator zakładu wychowawczego Strudze 

2. Fragment pierwotnego obrazu św. Andrzeja Boboli 

3. Wnętrze kościoła - lata 70-te (fot. A. Kopczyński)