Michalici

RODZINA ULMÓW. HONORUJĄC SPRAWIEDLIWYCH

25-08-2023

facebook twitter
Wystawa o bohaterskiej Rodzinie z Markowej, Sprawiedliwi i Błogosławieni

„Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych” - to tytuł wystawy, która została uroczyście otwarta w sobotę 24 czerwca podczas wydarzenia Rodzina Bogiem Silna. Ekspozycja ta została poświęcona Rodzinie Ulmów: rodzicom i siedmiorgu dzieci, którzy 10 września br. zostaną ogłoszeni błogosławionymi.

Ta wystawa przemawia głosem bohaterów. Ludzi prostych, których wkrótce Kościół pozwoli nazywać „błogosławionymi”, czyli szczęśliwymi. Wydawać się może, że to co wydarzyło się 24 marca 1944 roku, to tylko historia okrutnej zbrodni. Jednak ta historia nadal głęboko przemawia, a może bardziej krzyczy, by współcześni ludzie popatrzyli głębiej, zastanowili się, wyciągnęli wnioski. To co dzisiaj nie jest wartością, dla rodziny Ulmów było priorytetem.

Wiktoria i Józef nie zdecydowali się na przyjęcie Żydów pod wpływem chwili, czy roztargnienia. Ich postawa była wynikiem tego, czym żyli i jakimi wartościami w życiu się kierowali. Ulmowie to zwykła rodzina ale o nieprzeciętnym podejściu do życia. Ich dzieje, przedstawione na planszach wystawy, to świadectwo zwycięstwa prawdy, że ostatnie słowo zawsze należy do Pana Boga.

Ciekawostką jest to, że czerwone wstęgi na planszach przecinali członkowie należącej do parafii rodziny Państwa Leleń: rodzice i siedmioro dzieci.

Właścicielem praw autorskich do wystawy „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych” jest Fundacja im. Rodziny Ulmów „SOAR” z siedzibą w Markowej. Wykonanie wydruku na potrzeby ekspozycji w parafii Św. Andrzeja Boboli w Markach było możliwe dzięki dofinansowaniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w ramach konkursu: „Po pierwsze Rodzina!”.

Wystawę można oglądać na placu przy kościele Św. Andrzeja Boboli w Markach.