Michalici

NASZA MAŁA OJCZYZNA. Kapliczka przy ul. Legionowej 

12-12-2019

facebook twitter
Alfreda i Mieczysław Błędniak byli małżeństwem z trójką synów. Kiedy mieszkali w lokatorstwie przyrzekli sobie, że gdy pobudują dom, to z wdzięczności Bogu zbudują również kapliczkę...

Alfreda i Mieczysław Błędniak byli małżeństwem z trójką synów. Mieszkali w wynajętym domu w Strudze (obecnie Marki) przy ul. Ogrodowej w małym mieszkanku. Kiedy mieszkali w lokatorstwie przyrzekli sobie, że gdy pobudują dom, to z wdzięczności Bogu zbudują również kapliczkę. Zakupili działkę przy ul. Legionowej i w 1956 roku rozpoczęli budowę domu. Rok później przeprowadzili się do nowo wybudowanego domu.

Nim jeszcze powstała kapliczka, ks. proboszcz Józef Miarecki poprosił, aby podczas procesji Bożego Ciała przygotować u Państwa Błędniaków ołtarz. Początkowo ołtarze budowano na froncie domu, a gdy w 1964 roku postawiono kapliczkę, ołtarz zbudowano w jej tle.

Projektantką pierwszych ołtarzy (do chwili, gdy miała jeszcze siłę i zdrowie, ponieważ nie była już taka młoda) była pani Lubowiecka (była osobą uzdolnioną plastycznie), zaś ołtarze wykonywała cała rodzina Państwa Błędniaków (synowie z żonami i dziećmi). Kapliczka powstała według własnego pomysłu. Kapitułę wykonał Zygmunt Sobczak, konstrukcję wujek (Zdzisław Błędniak, syn fundatorów). Zakupiono figurkę, a jej konserwacji dokonywał p. Kozak.