Michalici

MICHALICKIE JASEŁKA ALEGORYCZNE

22-12-2019

facebook twitter
15 grudnia br. w naszym kościele parafialnym wystawione zostały „Jasełka alegoryczne”. Sceny składały się bowiem z ruchomych niemych obrazów, gry światła i muzyki...

15 grudnia w naszym kościele parafialnym wystawione zostały „Jasełka alegoryczne”. W przedstawieniu, które towarzyszyło wigilii Katolickich Szkół im. Bł. B. Markiewicza, wystąpili starsi uczniowie szkoły podstawowej, a wyreżyserował je nauczyciel j. polskiego i Wiedzy o kulturze - p. Marcin Jędrzejczak.

Michalickie jasełka, będące alegorią raju ziemskiego, do którego dociera się po stopniach grzechu (świetna graficzna tego rozpiska znajdowała się w libretcie wręczonym widzom), mocno oddziaływały na zmysły odbiorców. Sceny składały się bowiem z ruchomych niemych obrazów, gry światła i muzyki. W kolejnych aktach aktorzy odgrywali podążanie za współczesnymi cielcami – zapatrzeni w smartfony, zaabsorbowani konsumpcją i plotką, nie widzieli siebie nawzajem. Nawet wrodzona potrzeba miłości zatrzymała się w fazie płytkiego zauroczenia i zapatrzenia w zmysły, nie w serce. To już nie ludzie, tylko – jak podpowiadało libretto – „telefonoboty”, bez relacji w świecie rzeczywistym.

Na szczęście dla tego przenikniętego iluzją i grzechem świata, w scenie finałowej przychodzi ratunek, gdyż - jak czytamy w libretcie - „spodobało się Bogu narodzić w ludzkiej postaci i zbawić nas”.

Michalickie Jasełka alegoryczne zakończyły się wspólnym zaśpiewaniem Pieśni o Narodzeniu Pańskim. Od pierwszych akordów można było wyczuć zbiorową wspólną ulgę, że jednak „Bóg się rodzi”...

A. Eldring