Kościół i parafia p.w. św. Andrzeja Boboli w Markach-Strudze (1)
26-10-2019
Przy ośrodku wychowawczym w Strudze (od 1967 Struga znajduje się w granicach miasta Marki) istniał mały kościół, wybudowany w latach 1928-1931 według projektu Feliksa Michalskiego dla potrzeb placówki wychowawczej orPrzy ośrodku wychowawczym w Strudze (od 1967 Struga znajduje się w granicach miasta Marki) istniał mały kościół, wybudowany w latach 1928-1931 według projektu Feliksa Michalskiego dla potrzeb placówki wychowawczej oraz okolicznej ludności. Pracami budowlanymi kierował parafianin, majster murarski z zawodu, Feliks Maciejewski. Patronem nowej świątyni został obrany męczennik za wiarę, błogosławiony jeszcze wówczas, Andrzej Bobola (kanonizacja odbyła się 17 kwietnia 1938 roku w Rzymie). Tak więc kościół w Markach-Strudze był pierwszym w Polsce, który za patrona obrał świętego Andrzeja Bobolę (ur. 30 listopada 1591 w Strachocinie, zm. 16 maja 1657 w Janowie Poleskim).
Głównym dobrodziejem i fundatorem budowy tej świątyni był pochodzący z diecezji kieleckiej ks. Antoni Poławski (1871–1943), który po powrocie z Ameryki Północnej, właśnie w Strudze zakupił dość rozległą działkę gruntu, na której i ufundował Zakład Wychowawczy dla sierot i ubogich chłopców. Prowadzenie Zakładu pierwotnie zostało powierzone Siostrom Siostry Rodziny Maryi (do 1927 r.) Na mocy sporządzonego przez ks. Poławskiego testamentu w 1928 r. teren wraz z zabudowaniami przekazany została na własność Zgromadzenia Św. Michała Archanioła. Uroczystego poświęcenia nowo wybudowanego kościoła, które odbyło się 8 listopada 1931 r. dokonał Prymas Polski ks. kardynał Aleksander Kakowski.
W czasie II wojny światowej ucierpiał zakład wychowawczy oraz istniejąca świątynia, której zniszczono wieżę. Ks. Stanisław Pałach w swoim Inwentarzu parafii z 1990 roku oceniał, że kościół został zniszczony w 40%. Po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do remontu kościoła. 22 V 1948 r. świątynię wizytował kard. August Hlond (salezjanin). Po tej wizytacji napisał: „Zwizytowałem kaplicę, szkoły i zakłady rękodzielnicze prowadzone wzorowo dla 150 ubogich chłopców przez Księży Michalitów na polu wychowania młodzieży polskiej, prowadzonych w myśl wskazówek i w duchu św. Jan Bosko”.
Sytuacja polityczna w Polsce, jaka zapanowała po wojnie oraz rozrastająca się parafia pw. św. Izydora w Markach, która obejmowała Marki, Pustelnik i Strugę, spowodowała reorganizację życia duszpasterskiego. Proboszcz marecki – ks. Antoni Konieczny – popierał prośby, aby utworzyć nowy ośrodek duszpasterski obsługiwany przez Zgromadzenie św. Michała Archanioła. Na mocy rozporządzeń prymasa Polski księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego 27 lutego 1952 r. erygowana została w Strudze samodzielna parafia pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli (do tej pory mieszkańcy Strugi należeli do parafii św. Izydora w Markach), licząca 3 200 osób. W skład tej parafii weszły dzielnice Strugi: Bagno, Rościszew, Biedocin oraz Pustelnik II, Jaworówka, Pólko, Kozie Górki, Słupno i Sieraków. Pierwszym jej proboszczem został ks. Stanisław Rymuza, który objął parafię 2 III 1952 r.
Po dwóch latach od erygowania nowej, michalickiej parafii, na prośbę Kurii Metropolitalnej w Warszawie, ks. Antoni Konieczny przesłał następującą opinię o tej placówce: „Parafia rozmodlona, zachwycona pięknymi nabożeństwami i naukami, całkowicie wróciła do życia religijnego, parafialnego i Bożego. Uczynili to Księża Michaelici, zawsze pokorni, ofiarni, cierpliwi, bezinteresowni i pogodni, a w pracy spowiadania niezmęczeni nigdy”.
Od początku istnienia parafii, ks. Stanisław Rymuza czynił starania o wyznaczenie miejsca na cmentarz parafialny. W tym celu zakupił leśny teren co, być może, w dużej mierze zaważyło na tym, że parafianie niechętnie podeszli do tej inicjatywy. 20 XII 1959 r. dziekan z Radzymina, ks. Zygmunt Kowalski, dokonał poświęcenia cmentarza, a pierwszym zmarłym, którego tam pochowano był inicjator utworzenia cmentarza, ks. Stanisław Rymuza (zm. 29 VIII 1960 r.). Kolejnym etapem prac było wybudowanie – już w okresie proboszczowania ks. Stanisława Pałacha, kaplicy cmentarnej, którą 29 IX 1980 r. poświęcił bp Zbigniew Kraszewski.
Rozrastająca się michalicka parafia oraz duża odległość niektórych mieszkańców od głównego kościoła wpłynęły na podjęcie decyzji o wybudowaniu w latach 1976-1977 kaplicy filialnej pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Sierakowie. Kamień węgielny pod budowę kaplicy wmurował 16 V 1977 r. kard. Stefan Wyszyński, a samą kaplicę poświęcił 11 XII 1977 r. bp Jerzy Modzelewski.
Spośród innych ważniejszych prac, jakie przeprowadzono w parafii, należy wymienić odbudowanie zniszczonej podczas wojny wieży kościelnej (w 1975 r.), a także rozbudowanie istniejącej świątyni i powiększenie jej w latach osiemdziesiątych o dwie nawy boczne.
Krzysztof Pelc CSMA
Na podstawie:
Ks. Marcin A. Różański, Zgromadzenie św. Michała Archanioła w Polsce w latach 1945-2004, Michalineum 2015;
Z. Paciorek, Marki dzieje, tradycja, kultura, Marki 2004;
Ks. St. Pałach, Inwentarz Parafii św. Andrzeja Boboli w Strudze rok 1990, maszynopis.