Michalici

Inauguracja Roku Jubileuszowego

30-09-2020

facebook twitter
W przyszłym roku przypada setna rocznica oficjalnego zatwierdzenia Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. W ostatni weekend września w Miejscu Piastowym zainaugurowano Rok Jubileuszowy.

Już w sobotni wieczór przed kościołem parafialnym pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Miejscu Piastowym zgromadził się tłum wiernych oczekujących na przyjazd peregrynującej Figury św. Michała Archanioła. W parafii miała także miejsce Msza św., której przewodniczył Przełożony Generalny ks. Dariusz Wilk CSMA. Po Eucharystii, odbyła się procesja z Figurą św. Michała Archanioła do czterech stacji, podczas której siostry michalitki i księża michalici, parafianie, przyjezdni goście, dzieci i młodzież z Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych modlili się o potrzebne łaski za wstawiennictwem Księcia Aniołów i dziękowali za dar Zgromadzenia. Uroczysty „pochód światła” zakończył się w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza „Na Górce”. Czuwanie przy Figurze św. Michała Archanioła, które trwało do północy było czasem skupienia, modlitwy i refleksji.

O północy odbyła się Anielska Pasterka, której przewodniczył Wikariusz Generalny ks. Rafał Kamiński CSMA, a homilię wygłosił ks. Krzysztof Poświata CSMA.

W niedzielę uroczystości rozpoczęły się od wyśpiewania Godzinek ku czci Św. Michała Archanioła i konferencji o św. Michale Archaniele, którą wygłosił ks. Piotr Prusakiewicz CSMA. Następnie na placu przy ołtarzu fatimskim miało miejsce wspólne uwielbienie Boga za dar 100-lecia Zgromadzenia.

O godzinie 13:00 odbyła się Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio, transmitowana przez TVP Polonię. Mszę św. – obok wielu księży – koncelebrowali: prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita przemyski, abp Adam Szal, abp Józef Kowalczyk, abp Edward Nowak oraz bp Stanisław Jamrozek i bp Krzysztof Chudzio. W uroczystościach wzięło udział około tysiąc osób.

W imieniu biskupów z diecezji, w których posługę podejmują michalici, za ich obecność dziękował prymas abp Wojciech Polak. Z kolei abp Adam Szal wyraził radość, że to z archidiecezją przemyską tak szczególnie od początku swojego istnienia związane są zgromadzenia michalickie.

Z okazji 100-lecia zgromadzenia Michalitów papież Franciszek wystosował oficjalny list, w którym podkreślał ogromną rolę michalitów w udzielaniu pomocy dzieciom ubogim i opuszczonym.

– Wasz charyzmat, aktualny jak nigdy, charakteryzuje się troską w stosunku do dzieci ubogich, osieroconych i opuszczonych, przez nikogo nie chcianych i często uważanych za margines społeczeństwa. Wyrażając radość z tego wszystkiego czego dokonaliście w tych dziesięcioleciach dla dobra dzieci opuszczonych, zachęcam was abyście z odnowionym entuzjazmem, poprzez szkoły, oratoria, domy rodzinne, internaty i inne dzieła opiekuńcze i formacyjne, nadal kontynuowali zaangażowanie wychowawcze dla tych, których często nikt nie chce przyjąć i bronić. – czytamy w liście Ojca Świętego

Jak podkreślał, „szerzenie apostolstwa Świętego Michała Archanioła, potężnego zwycięscy nad mocami zła”, to „wielkie dzieło miłosierdzia dla duszy i dla ciała.”

Karolina Zaręba

List Ojca Świętego Franciszka na 100-lecie zatwierdzenia Zgromadzenia

List Przełożonego Generalnego na 100-lecie zatwierdzenia Zgromadzenia

 

więcej zdjęć: https://michalici.pl/artykul/inauguracja-roku-jubileuszowego